Обществена информация по смисъла на Закон за достъп до обществена информация е всяка информация, свързана с обществения живот в Република България и даваща възможност на гражданите да си съставят собствено мнение относно дейността на задължените по закона субекти.
Право на достъп до обществена информация има всеки, който е:
- Български гражданин
- Чужд гражданин или лице без гражданство
- Всички юридически лица – български или чуждестранни
Задължени да предоставят информация по ЗДОИ са:
- всички държавни органи, както и техните териториални звена /министерства, областни управи, държавни агенции, държавни комисии, изпълнителни агенции, регионалните дирекции и т.н./.
- органите на местно самоуправление /кметове на общини и общински съвети, кметове на кметства/
- публично-правните субекти – Това са всички институции, които не са държавни органи, но на които са възложени функции със закон. Публичноправни субекти например са Националната здравноосигурителна каса, Националният осигурителен институт, Централната избирателна комисия, Съветът за електронни медии и др.
- публично-правните организации по смисъла на §1 т. 4 от Допълнителните разпоредби на ЗДОИ
- физически и юридически лица относно извършваната от тях дейност, финансирана от консолидирания държавен бюджет и средства от фондове на Европейския съюз или предоставени от Европейския съюз по проекти и програми.
Видове обществена информация
- Официална информация – съдържа се в актовете на органите на власт при осъществяване на техните правомощия
- Служебна информация – събира се, създава се и се съхранява във връзка с официалната информация, както и по повод дейността на органите и техните администрации.
Допустимост и ограничения:
Според чл.2, ал.3 от ЗДОИ лична информация не се предоставя по реда на ЗДОИ. Общ ред за достъп до лична информация за физическите и юридическите лица предвижда Законът за административното обслужване на физическите и юридическите лица /ЗАОФЮЛ/.Има множество нормативни актове, които регламентират специален ред за достъп до лична информация, напр. Законът за гражданското състояние е специален закон за достъп до информация за физически лица.
Допустимите ограничения на правото на достъп до обществена информация са уредени в чл. 7 от ЗДОИ: “Не се допускат ограничения на правото на достъп до обществена информация, освен когато тя е класифицирана информация,представляваща държавна или друга защитена тайна в случаите, предвидени със закон.”
ЗДОИ не се прилага и информация по реда, предвиден в него не може да се получи, когато става дума за информация, която се предоставя във връзка с административното обслужване на гражданите и юридическите лица или се съхранява в Държавния архивен фонд на Република България /чл. 8 от ЗДОИ/.
Процедурата за предоставяне на достъп до обществена информация е описана във Вътрешните правила за предоставяне на достъп до обществена информация на община Суворово, утвърдени от кмета на община Суворово Данаил Йорданов със заповед № 1112/31.12.2021г.
Достъп до обществена информация се предоставя въз основа на писмено заявление за предоставяне на достъп до обществена информация /можете да изтеглите от тук / или устно запитване.:
Заявления за достъп до обществена информация се приемат:
- всеки работен ден
от 8.30 до 12.00 часа и от 13.00 до 17.00часа
в сградата на община Суворово, стая 304“Деловодство“ - на и-мейла на Община Суворово kmet@suvorovo.bg ;
- Чрез системата за сигурно електронно връчване;
- Чрез платформата за достъп до обществена информация https://pitay.government.bg
- Приемането на устни запитвания се извършва от
Невин Ахмедова – телефон за контакт: 0893405747 - Определено място за преглед и четене на предоставената информация – заседателна зала на първия етаж в сградата на Общинска администрация.
Според ЗДОИ достъпът до обществена информация е безплатен и нормативите за разходите по предоставяне на обществена информация са определени със Заповед ЗМФ № 1472 от 29 ноември 2011г. на министъра на финансите.